Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zápis ze 5. schůze jednoty ČsOL v Českém Brodě

1. 11. 2008
Zápis ze schůze jednoty ČsOL v Českém Brodě


konané dne 1.11.2008
v Kolíně, salónek restaurace Taverna

účast: pplk.Ing.Josef Přerovský, nprap.Martin Brynych, des.Oldřich Tetur, nprap. Jan Kincl, Vladimír Štrupl, RNDr. Petr Doležal, Ph.D. , Šíma Vladimír , Aleš Zahradníček

Program:

1) ještě před vlastní schůzí byl Pepa, Honzin, Vladimír a Aleš na výstavě Čs. legie v Rusku 1914-1920 na Pražském Hradě

2) a další program už se týkal pouze Kolína a jednoty, Pepa přivítal br. Petra Doležala,který byl prvně na naší schůzi, ale členem jednoty je již delší čas a zahájil vlastní schůzi

Obrazek3) prvně nás informoval o aktuálním dění v ČsOL
- platí nový znak ČsOL, je dostupný na oficiálních stránkách obce, takže až se ho zadaří sehnat v použitelném rozlišení, budeme ho užívat i my
- podal nám aktuální informace o „mocenském boji“ mezi koordinačním výborem a stávajícím řádně zvoleným ČsOL, kdy byl koordinační výbor vyzván, aby předložil jím zmiňovaných 27 žádostí jednot o svolání mimořádného sněmu a v případě, že koordinační výbor těch 27 žádostí předloží, mohl by mimořádný sněm být už příští rok

4) dále nás předseda informoval o plánu naší jednoty na rok 2009, tak jak byl zpracován na minulé organizační schůzce a předložil ho ke schválení
v plánu naší jednoty na rok 2009 je :
- zájezd na jižní Moravu
- pietní akty v květnu
- seminář k problematice vojenských pietních míst na jaře v Praze
- valná hromada jednoty v Českém Brodě
- pietní akty k 28.10.
- Den válečných veteránů
- seminář k problematice VH a VPM v prosinci v Pardubicích
- založení schránek pro hru Geocatching
- vydávání brožur k problematice VPM a legionářských deníků

Na tyto akce budeme žádat finanční účast od obce. Plán byl jednomyslně schválen.

5) dále jsme byli informováni o plánech ČsOL v oblasti zájezdů, kdy se opět budeme snažit těchto akcí účastnit.

6) v diskusi nás br. Šíma seznámil s hromadou zajímavých informací o historii Kolína a místních pietních místech

7) br. Doležal se ve stručnosti představil ostatním členům jednoty s bohatou historií svého rodu a předseda nelenil a ihned ho požádal jestli by se něco z toho nedalo zpracovat alespoň jako medailon pro náš web, či snad dokonce jako podklad pro další z našich plánovaných brožur

8) Pepa nás obšírně seznámil s dostupnými geocoiny a travelbugy, neboť naše jednota už jeden legionářský geocoin založila a Pepa nám nyní představil jeho duplikát in natura a plánovali jak dál v této oblasti jenž na nás částečně v ČsOL padla

Po schůzi jsme vyrazili na malou procházku Kolínem položit několik věnců a kytic jak k výročí vzniku ČSR, tak mírně dopředu ke Dni válečných veteránů. Celkem nás překvapilo, že většinou na veřejnosti velmi přístupných vojenských pietních místech nebylo známky po těchto významných událostech. Výjimkou byla vzorně opečovávaná deska škpt. Morávka.

Ale dále celkem bída, položili jsme věnec u pamětní desky 16ti kolínských občanů na Karlově náměstí i u desky legionářů na radnici. Dále u pomníku padlým v 1. světové války u soudu a pak u opravdu již dost zanedbaného pomníku u bývalé vojenské správy. Cestou jsme si společnými silami zaznamenali dalších 6 nových VPM a to ony známé destičky položené místo dlažebních kostek.

ObrazekNaše další cesta vedla na kolínský hřbitov, kde jsme spolu s tatínkem válečného veterána Radka Peřiny položili kytici na jeho hrobě a zavzpomínali krátce na společnou službu u kolínského praporu i na Radkovu službu v Bosně. Taktéž jsme položili věnec u pomníku námořníků.

Je nutno zkonstatovat, že památky na hřbitově byli podstatně lépe zaopatřené než ty na náměstí a v jeho okolí. Na hřbitově se nám už nepodařilo při rychlé prohlídce najít nějaké VPM, které by ušlo pozornosti našeho člena spolku Iva.

A Honzin se ještě seznámil u br. Šímy s jeho památkami na jeho vojenského předka.

Nutno podotknou, že naší poslední letošní schůzi jednoty přálo i počasí. Takže zvolna se chystejme na Pardubický seminář a na nadcházející rok.

 

Náhledy fotografií ze složky schůze 1.11.2008

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář