Jdi na obsah Jdi na menu
 


Roželov

21. 2. 2007
Pomník Obětem II. světové války

ObrazekUmístění: Roželov, silnice č. 191 Rožmitál pod Třemšínem – Roželov, cca 2,2 km od Roželova ve směru na Rožmitál p. T., hájovna „Na

Dědku“

Nápis:

„VĚČNOU PAMÁTKU PADLÝM PARTYZÁNŮM“
„ВЕЦНУЮ ПАМЯТЬ ПАВШИМ ПАРТИЗАНАМ“  
     

Souřadnice: 49°33'59.13"N, 013°48'16.7"E

Foto: Miroslav Kaufner, 17.2.2007


Poznámka:
Hájovna Na Dědku se za války stala partyzánskou základnou pro odbojovou skupinu působící v lesích jižní části Brd.
Činnost odbojové skupiny spočívala, kromě opatrování zbraní, v ukrývání uprchlých zajatců Sovětské armády a občanů, kterým hrozilo zatčení. V letech 1943-44 jich bylo tolik, že pro ně bylo vybudováno v třemšínských lesích kolem patnácti úkrytů. Jenom v okolí této hájovny, Podél Závišinského potoka (800 až 1200 m jižním směrem) byly takové úkryty čtyři. Jejich vybudování řídil hajný y této hájovny František Königsmark. Budování úkrytu, zajišťování materiálu a potravin pro tak velký počet lidí vyžadovalo za války mimořádnou odvahu a znamenalo nasazení života.
V říjnu 1944 byl náhodně objeven jeden z úkrytů u Radošic. Po následném zatýkání a výsleších se němci dozvěděli o častých schůzkách odbojové skupiny na hájovně Na Dědku. Před svítáním, dne 26.10.1944, byla hájenka obklíčena speciálním oddílem němců vycvičených pro boj s partyzány. V té době byli v hájovně hajný František Königsmark, jeho manželka a devatenáctiletý syn František. Když otec zjistil, že není z obklíčení úniku, sám sebe těžce zranil a na následky těžkého zranění zemřel v příbramské nemocnici. Manželka byla odvlečena do koncentračního tábora.
Partyzáni stačili úkryty včas opustit a několika nočními pochody odešli k velkým partyzánským oddílům operujícím na Českomoravské vysočině.
Velitel odbojové skupiny Ing. František Lízl, vedoucí pracovník rožmitálského velkostatku, unikl s dalšími členy skupiny do ilegality. Pomocí agentů gestapa - provokatérů byli však 18. ledna 1945 pozatýkáni. Františku Lízlovi se při převozu k výslechu z Rožmitálu do Klatov podařilo utéct z auta, které zapadlo ve sněhu u železničního přejezdu v Hudčicích a skočit pod přijíždějící vlak. Dnes najdeme na tomto místě pomník.
Zástupce velitele skupiny poručík Sovětské armády S. P. Gvezděněv, působící ve skupině od roku 1942, byl po odsouzení poslán do Terezína a 2. května 1945 popraven.
Z místních hajných byl zatčen a popraven Josef Klein z Nuslovny, ve vězení zemřeli hajný František Polák z Mýt a lesní dělník Josef Königsmark z Vacíkova.
V důsledku rozbití odbojové skupiny bylo zatčeno mnoho občanů z Rožmitálska, mnozí popraveni a ostatní skončili v koncentračních táborech.
Věnujme těmto občanům tichou vzpomínku za jejich hrdinství, za to, že neváhali obětovat své životy pro záchranu jiných a aktivně přispěli k obnovení naší svobody! 

(Zdroj: Informační tabule u pomníku)


 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

stačí číst

(Martin, 28. 3. 2008 17:35)

Vážený pane, pod modrým textem je nápis "Informační tabule u pomníku", jedná se tedy o text, který je na místě. My jsme ho zprostředkovali dalším na tomto webu. Svoje doporučení laskavě adresujte tvůrcům oné tabule u památky, kteří jsou třeba místní.
Těší nás Váš zájem a jestli jste ochoten poslat nám pravděpodobnější text, než pár slov, rádi jej zařadíme.

hrubé chyby v textu

( Hála -hala6seznam. cz, 28. 3. 2008 17:19)

hájo¨vna nebyla par. zákl. partyzáni, je zavádějící, šlo o ukrývání a pomoc uprch.zajtcům RA.hájovnu obklíčilo klat. gestapo s četníky z okol. služeben,žádný protipart. oddíl.Otec a syn se zastřelili. Auto převážející Lízla nezapadlo do sněhu.m Doporučuji přepracovat.