Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chýšť

23. 3. 2006
Pomník Obětem 1.světové války


Obrazek
Umístění: Chýšť, střed obce

Nápis :

28. X. 1918 Teď v dáli spí – buď lehká jim ta cizí zem, nás bolí jejich konec tklivý, neb nevrátí se víc již sem na krásné naše nivy.

Na levé straně pomníku (ze strany pozorovatele): Petrovický Václ. 23 r., Kozák Čeněk 21 r., Pražák Jos. 25 r., Vejr Čeněk 19 r., Špás Václ. 31 r., Malík Václ. 19 r.


Souřadnice : N 50°7'37.45" E 015°32'29.24"


Foto : Evžen Báchor
Text : Ivo Šťastný, 14.8.2006

 

 

Hrob německého vojáka


Umístění : Chýšť, severozápadní okraj obce

Poznámka:
Z výpovědi svědka : „Dne 5.5.1945 se blížila německá kolona nákladních aut k obci Chýšť ze směru obce Žáravice. Náhle se automobily  zastavily a ze stojící kolony pomalým krokem vycházel německý voják směrem do polí. Pak začal utíkat dál od stojících aut. V tom se ozvala dávka z kulometu a německý voják v zelené uniformě padl uprostřed pole na zem mrtev. Kolona okamžitě pokračovala ve své jízdě. Voják zůstal na poli bez povšimnutí Němců. Občané obce Chýšť naložili mrtvé tělo na káru a převezli vojáka do prostoru bývalého písníku na opačném konci obce. Zde jej pohřbili. Několik měsíců po pohřbu se zde objevovaly květiny. Údajně je sem na hrob  nosila Němka ze sousední vesnice. Hrob byl navršen mezi dvěma doubky v blízkosti cesty. Dnes již není poznat kde se hrob nacházel.“

Data: Evžen Báchor

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář