Jdi na obsah Jdi na menu
 


Den válečných veteránů

5. 11. 2007
Den válečných veteránů


ObrazekJak vůbec vznikl nápad oslavovat válečné veterány ? A proč se slaví právě 11. listopadu ? A koho lze považovat za válečného veterána ?


Tak předně, 11. listopadu 1918 v 11.00 hodin ve štábním vagóně vrchního velitele dohodových vojsk francouzského maršála Foche v Compiegne na řece Marně podepsalo Německo příměří v první světové válce. Proto se tento den stal „Dnem veteránů“.
Francie iniciovala tento den jako Den padlých nebo Den příměří již v roce 1919. Během krátké doby se pak vzpomínka na padlé rozšířila i v Severní Americe jako Den vzpomínek či Den veteránů. Jedenáctý listopad byl vyhlášen Dnem válečných veteránů a například v Kanadě uctívají tento den jako Remembrance Day na počest vojáků padlých v obou světových válkách.  Jako vzpomínku si lidé toho dne dávají do klopy papírový květ máku.
Jako den válečných veteránů se slaví nejen v Evropě, ale i v USA a Kanadě. Oslavuje se tak nejen konec 1. světové války, ale i jako pocta vojákům z druhé světové války, jakožto i všech dalších konfliktů. V České republice se 11. listopad jako Den veteránů poprvé připomínal v roce 2001. Hlavní pietní akt se tehdy uskutečnil v Národním památníku v Praze na Vítkově a stejně tak v celé České republice si občané a vojáci připomněli české oběti válečných konfliktů. Například ve Velké Británii se přesně v jedenáct hodin na dvě minuty zastaví život. Tento zvyk trvá již od roku 1919 jako symbol uctění památky padlých v den podpisu příměří na konci první světové války. K tradici dvouminutového ticha se v roce 1921 přidal symbol rudého vlčího máku a podnět dala právě založená Britská legie, jež pomáhá všem bývalým vojákům, kteří se zúčastnili válečných konfliktů.  USA se 11. listopad zpočátku slavil jako Den příměří, který se v roce 1926 stal svátkem. Od 1. června 1954 byl svátek přejmenován na Den veteránů jako pocta všem veteránům. V USA se někdy také označuje jako Remembrance day.
V ČR je den válečných veteránů zařazen jako významný den.

A k čemu je tento svátek ?


Tento den by měl by být příležitostí připomenout si všechny, kteří ve válečných válečných konfliktech ve všech částech světa obětovali své životy v bojích na obranu principů svobody a nezávislosti. Může posloužitjako chvíle pro připomenutí osudů  mrtvých i živých veteránů. Může posloužit i peo připomenutí, že jsou veteráni nejen z 1. či 2. světové války, ale i mnoha novodobých konfliktů. Jistě nezaškodí si zde připomenout některá z hesel pod kterým se Den veteránů slaví v USA : „Svoboda není nakupování“, „Svoboda není zadarmo“.


A kdo, že je válečným veteránem ?

Dle zákona 170/2002 je válečným veteránem občan České republiky, který nepřetržitě alespoň po dobu třiceti kalendářních dnů jako příslušník armády konal službu v místě ozbrojeného konfliktu nebo konal službu v mírových operacích podle rozhodnutí mezinárodní organizace, jíž je Česká republika členem. Případně pokud konflikt nebo mírová operace trvá kratší dobu než 30 dnů, má se za to, že je podmínka časového trvání služby splněna. Tato podmínka je rovněž splněna, utrpěl-li příslušník armády v místě nasazení při výkonu služby v přímé souvislosti s ním újmu na zdraví nebo vykonal mimořádně záslužný čin.
Podklady:

http://www.army.cz/scripts/detail.php?id=8153

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

m

(martin janík, 13. 11. 2010 19:11)

dobrýden den na válečních veteránů mám svátek a spomínám na ně. a jeto smutní že umřely fak na ně spomínám je to smutní.

hoja

(Martin, 9. 11. 2008 12:06)

Tak to mně fakt mrzí, určítě je toho všude stokrát tolik.

vše

(hoja, 9. 11. 2008 11:17)

no nic moc