31. setkání účastníků projektu
datum : čtvrtek 8. ledna 2009
místo: restaurace Plzeňka, Praha
účast: Standa, Jarka, Pepa, Vladimír, Aleš, Honzin, Martin
projednané body:
1) Předseda a paní Jarka nás obsáhle informovali o stavu našeho účetnictví s uzávěrku k 31 .12. 2008, výsledek naleznete již brzy naší výroční zprávě. Nicméně hospodařili jsme dobře, dluhy nemáme a výhledy jsou naopak velmi dobré. Jen v letošním roce už jsme vybrali skoro 3 000 Kč na členských příspěvcích.
2) jelikož jsme tací dobří hospodáři, padl návrh, jenž asi budeme letos realizovat. Pořídíme si další členské triko. Tímto tedy startuje diskuse k tomuto tématu. Základem bude, že letos by to mělo být spíše s výšivkou a možná než triko polo košile. Nebojme se toho, nějaký peníz fakt je. Pro plně platící členy by triko bylo za manipulační cenu (okolo 50 Kč), pro ostatní za cca 105%.
3) pomalu začínáme chystat naší jarní prezentaci v hotelu Legie. Prvotní nástřel termínu je úterý 26. 5. od 15 hodin. Pepa zkusí zamluvit klubovnu čsOL a jestli bude termín volný, dáme vědět a akce bude v tento den. Program stejný jako na podzim, tedy představení spolku a seminář k VPM.
4) domluvily se i termíny na únor, březen a pochopitelně byl zopakován termín pro setkání v Hruškách.
5) a následoval asi nejhlavnější bod dnešního setkání, tedy úprava stanov. Jak již bylo diskutováno na semináři v Pardubicích a následně v členské diskusi budou se upravovat stanovy a to takto:
- mění se bod 3.5. na tuto definici:
„členský příspěvek je ve výši 50 Kč. Další příspěvek je dobrovolný“
tato podivná věta má jediný důvod, potřebujeme se stát neziskovou organizací s možností čerpat dotace a dary a toto je jedna z cest k tomuto cíly, co si budeme nalhávat, ať žije byrokracie
-bod 4.2.11 se celý vypouští
k účtu bude mít přístup několk osob, hotové peníze po kapsách moc nenosíme
-bod 2.1.
Uchovávat historii boje za svobodu a demokracii českého (československého) národa jako kulturní součást historie našeho národa.
-bod 2.2.
Přispívat k rozvoji národní hrdosti a kulturních tradic v oblasti vojenství.
-bod 2.3.
Spolupracovat s historickými ústavy, školami a dalšími subjekty při vzdělávání školní mládeže i veřejnosti a při výzkumu v oblasti historie vojenství .
-bod 2.4.
Provozovat, to je především doplňovat, rozšiřovat a udržovat, databázi vojenských pietních míst.
-bod 2.5.
Provozovat webové stránky s prezentací vlastní činnosti spolku, případně s prezentací činností smluvní osoby. Využívat databázi vojenských pietních míst především pro účely vzdělávání, dokumentace, výzkumné a kulturně-historické pro laickou i odbornou veřejnost.
-bod 2.6.
Pomáhat při propagaci vojenských pietních míst, jejich ochraně, udržování a případné obnově, a to v rámci vlastní činnosti spolku nebo i ve spolupráci s odbornou nebo i laickou veřejností, a to především za účelem uchovávání takovýchto pietních míst jako kulturní součásti historie našeho národa.
-bod 2.7.
Poradenská, informační a vzdělávací činnost, včetně organizování a pořádání propagačních akcí včetně vlastního propagování.
- bod 2.8.
Vlastní badatelská a publikační činnost v oblasti vojenské historie.
- bod 2.9.
Vlastní spolkové vyžití členů.
tyto úpravy jsou opět nutné z důvodu finančního fungování spolku, bod 2.7. nám navíc umožní distribuci našich propagačních předmětů.
6) dalším námětem do členské diskuse budiž toto téma: zrušit či nezrušit online mapu
pro zrušení hovoří následující:
-část souřadnic má jistě větší nepřesnost než námi udávaných 5m, netřeba si nalhávat, že tam tu a tam je i 15m, protože část lidí prostě nech akceptovat, že souřadnice odečítaná z webu má už nějakou nepřesnost v sobě (a tedy postačí ji zapsat ve tvaru např. 50°14¨25“N, 014°25´26“E a ne udávat hodnotu v desetinných místech na řádu vteřin).
-je to pracné a zdlouhavé na tvorbu
-David je velmi zaneprázdněný a ani Martin na tom časově není nejlépe
-vzhledem k množství bodů je námi užívání sw (jenž je free) na hranici funkčnosti
-provoz online mapy nás taktéž něco stojí i finančně
Proto žádáme naše členy, aby se k rukám předsedy elektronicky vyjádřili do 31.3. kdy padne rozhodnutí jak dál. Jednou z možností je přechod od SHP ke KML a užívání aplikace Google earth, tak jak bylo předvedeno v Pardubicích.
Každopádně neuškodí, když u zahraničních VPM bude souřadnice jen pokud si jí bude přispěvatel opravu jist.
7)Martin taktéž prosazoval výrazné omezení zahraničních VPM bez vztahu k naší republice, ale většina je za zahraniční VPM zařazovat, jen v celkových počtech to budeme muset nějak výrazněji oddělit, přeci jen už jich máme taky pár set a tím pádem naše celkové číslo nahledaných VPM trochu zkresluje obraz celkový, tedy budí dojem, že vše je z ČR.
8) dalším návrhem bylo obecně zrušit seminář v Pardubicích a podobnou akci pořádat jen v Praze, ale toto nenašlo více než jednoho příznivce, ale i tak, prosíme naše členy, aby se k tomuto případně vyjádřili. Většina přítomných se drží toho, že je to nejen skvělá akce, ale i naše celkem velká tradice. A koneckonců, můžou Pražské prezentace třeba taky někdy dorůst do velikosti Pardubic, zatím k tomu však s účastí mají daleko
9) Martin informoval o průběhu lednové schůze HDK ČsOL, zvláště pak o postupu prací na Hrobu neznámého vojína, ano už zase vojína a ne bojovníka.
10) Vladimír předal do účetnictví finanční dar spolku od paní Anny Štrupové, čímž jí ještě jednou velmi děkujeme.
11) dohodli jsme se, že v rámci setkácní budeme jako spolek vybírat nějaký peníz na fond Národního osvobození, jenž bude schraňovat Vladimír a po naspoření nějaké kulatější částky je vždy odešle na účet NO.
12)Martin představil další díl z naší spolkové knihovny, tentokrát svazek č. 301, první 3 roky naší činnosti. To ten čas ale letí….
13)Pepa nás obšírně informoval o aktuálním dění v obci. Velmi dobrou zprávou taktéž je, že se naše Českobrodská jednota rozrostla o další tři členy, jen tak dál
a to je zhruba vše, diskuse byla ještě o málo bohatší, ale pro zápis toto postačí, myslím, že první letošní setkání co se práce týká nastavilo laťku pěkně vysoko.
Komentáře
Přehled komentářů
Rozumím, ta věta je ve smyslu, že pro náš spolek je prioritou český voják, česká oběť války (tedy padlý např. za Rakouska-Uherska, ČSR, eventuelně ČSSR). A pochopitelně naše dějiny jsou velmi společné, takže občas zabrousíme i na Slovensko. Ale nemáme ambice pátrat po vojácích v rámci obou národů, na to nemáme zatím síly a chceme být realističtí.
Určitě v tom není žádný špatný úmysl nebo tak něco.
Len malá poznámka
(Feďo, 25. 3. 2009 19:05)Nechcem zbytočne vyrývať, ale navrhujem, keď sa bude hovoriť o národe, používať "českého (a slovenského)", niekto by sa mohol zadrapiť do "československého" národa, aj keď to nebolo myslené zle, už je jasné, že národy boli a sú český a slovenský, ale vlastenectvo - na rozdiel od národa - aj československé.
Len malá poznámka
(Martin, 25. 3. 2009 19:14)