Jdi na obsah Jdi na menu
 


Milan Štěrba

17. 3. 2013

Milan Štěrba

Praporčík Milan Štěrba se narodil 25. srpna 1973 v Novém Městě na Moravě. Vojenskou základní službu absolvoval počátkem devadesátých let minulého století jako spojař u útvarů v Prostějově a Čáslavi. V září 1996 se vrátil do armády a účastnil se mise IFOR na území bývalé Jugoslávie. Odtud také pochází jeho pozdější přezdívka Bosna. Po odchodu do civilu nastoupil k Policii České republiky a vystudoval střední policejní školu v Brně. Až do konce září 2002 sloužil u pohotovostní motorizované jednotky PČR Hlavního města Prahy. Odtud přešel k útvaru SOG a stal se jedním z jeho zakládajících příslušníků.

Žil v obci Malá Losenice, byl ženatý a měl ročního syna.

Vystudoval střední policejní školu v Brně a po působení u policie přešel k armádě, kde se vypracoval v člena SOG - Útvar speciálních operací Vojenské policie. V minulosti se již zúčastnil vojenských misí v Jugoslávii, Iráku a v Afghánistánu.

V rámci Mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil od konce dubna na jihu Afghánistánu v provincii Helmand spolu s dalšími 34 příslušníky kontingentu SOG AČR plnil úkoly na úseku ochrany určených osob a ochrany významných objektů.

Dne 17. března jeho útvar zabezpečoval v okrese Girišk v provincii Helmand dánský tým CIMIC (Civil-Military Cooperation - jednotka civilně vojenské spolupráce). V 9:30 se stali terčem sebevražedného atentátníka. Milan Štěrba byl smrtelně zraněn, stejně tak zahynuli čtyři dánští vojáci a tři civilisté. Českého kolegu Jiřího Schamse těžce poranila střepina na týlu a další čech byl raněn lehce.


Milan Štěrba byl in memoriam povýšen na poručíka a při smutečním ceremoniálu mu byl udělen in memoriam Záslužný kříž I. stupně.

Podle dostupných informací se jedná o prvního českého vojáka od konce druhé světové války padlého v bojové akci.

Zdroj: http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/kolegove-vzpominali-na-odvazneho-vojaka-81089/
Facebook
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

17.3. 2008

( Joe, 21. 3. 2014 8:58)

Tento den bude v našich myslích hluboce zapsám. Nikdy na Milana nezapomeneme.Své odbornosti věnoval spoustu času. Byl to člověk charakterní, zásadový a čestný. Vždy bude v našich srdcích.