Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karel Hašler

9. 4. 2010
Karel Hašler


narozen 31.10.1879
ČESKÝ PÍSNIČKÁŘ A HEREC
UMUČEN 22.12.1941 V MAUTHAUSENU

Legendární český skladatel, zpěvák a herec Karel Hašler bude mít v krematoriu bývalého koncentračního tábora v rakouském Mauthausenu pamětní desku.
Hašler zemřel v nechvalně známém nacistickém zařízení 22. prosince 1941. Pamětní desku odhalí 30. září 2006zástupci Kulturního klubu Čechů a Slováků v Rakousku.
Osudovou se zřejmě Hašlerovi stala jeho nejznámější píseň Ta naše písnička česká. Sentimentální popěvek odrážel po okupaci Československa nacistickým Německem vzdor i naději národa.
Hašler dokonce skladbu opatřil novým textem, namířeným proti nacistům. V září roku 1941 byl zatčen a bez soudního procesu odvezen do Mauthausenu, kde byl krutě mučen a nakonec podlehl úplavici.
Hašlerovo dílo bylo spjato s Prahou, kde se 31. října 1879 narodil. Vyučil se rukavičkářem, ale táhlo ho to k divadlu. Dotáhl to až do Národního divadla, kde ztvárnil roli Romea.
Písně začal komponovat později. Po vynálezu zvukového filmu se objevil i na stříbrném plátně, psal scénáře a režíroval. Hlavní roli si zahrál ve filmu Písničkář, z něhož pochází i Ta naše písnička česká.
Po všestranném umělci byly pojmenovány dodnes oblíbené hašlerky. Hašler totiž chraptěl a podepsal smlouvu o propůjčení svého jména lékořicovým bonbonům.
(Prameny: iDNES.cz, ČTK)
Příprava textu. Vladimír Štrupl


Zmíněn na:
Socha - Praha 1, Staré zámecké schody - ZDE
Pamětní deska - Praha 5, ulice Na Zlíchově - ZDE

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář