Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jozef Májek

19. 2. 2011

Josef Májek - interbrigadista

Josef Májek – interbrigadista Říkalo se jim Španěláci
Interbrigadistická přísaha : “Jsem zde, protože jsem dobrovolník a jsem připraven bojovat do poslední kapky krve za záchranu svobody Španělska a svobody celého světa !”

Bojoval v kulometné rotě praporu Thälmann -12. mezinárodní brigáda, Byla zřízena již v roce 1936, první působení na frontě prodělala v listopadu 1936 u Madridu. Velitelem roty byl němec, který si říkal z důvodu utajení HANS, zástupcem byl Jožo Májek. Dalšími příslušníky roty byli např. J. Petročko, O. Šimo.
23. listopadu se snažili ubránit objekt, kterému se říkalo Bílý dům. Okolo čtvrté hodiny v noci dostal Májek rozkaz přesunout dva maximy do předních pozic. Za ranního rozednívání začali fašisté útočit, ale křížová palba těchto kulometů již odpočátku působila velké ztráty. Avšak brzy se dostali do přímého ohrožení. Májek viděl, že Luis u druhého kulometu padl a ostatní jsou zraněni, sám se chopil tohoto kulometu a pokračoval v palbě. Nepřítel nakonec ustoupil, ale u kulometu zůstali dva padlí. Byl jedním z prvních padlých čechoslováků.

2. dělostřelecká baterie Joža Májka
Byla nazvaná podle padlého slovenského dobrovolníka Joži Majka, zařazeného do mezinárodního oddílu “E. Thallmann”. Padl v bojích o Madrid 23. listopadu 1936

zpracoval: Lubomír Průcha

VPM  v obci Ružomberok, SR - zde

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář