Jdi na obsah Jdi na menu
 


Brigádní generál Jiří Jaroš

18. 4. 2007
Brigádní generál Jiří Jaroš

Narodil se 16. ledna 1896 ve Velkém Meziříčí jako osmé dítě v rodině stolařského mistra Karla Jaroše. Po absolvování Zemské vyšší reálky odešel na Strojnickou průmyslovku do Brna. Hned po maturitě v roce1915 byl povolán k činné vojenské službě do Jihlavy. Po krátkém výcviku byl poslán jako kadet-aspirant osmého pluku na ruskou frontu. Zanedlouho byl raněn a upadl do ruského zajetí. Po uzdravení vstoupil do československých legii. Jako legionář prodělal celou řadu bojů, v nichž získal několik vyznamenání za chrabrost. Do osvobozené vlasti se vrátil roku 1920. Ještě téhož roku začal navštěvovat Vysokou školu válečnou v Praze a ukončil ji v roce 1923. V armádě potom vykonával různé funkce v Čechách, na Slovensku, na Podkarpatské Rusi a v době před okupací ve Znojmě. Ihned po okupaci v roce1939 se chopil organizační činnosti a formoval „ Obranu národa“ na jihozápadní Moravě. Byl krajským velitelem okresů Velké Meziříčí, Třebíč, Moravské Budějovice, zbytku Moravskokrumlovska a Znojemska. Svou odbojovou činnost vyvíjel do 1. prosince1939, kdy byl zatčen gestapem.Tím pro něj začaly útrapy dlouhého žalářování. Byl vězněn na Špilberku v Brně, v Sušilových a Kaunicových kolejích, ve Vratislavi a nakonec ve Stuttgartu. Dne 14. prosince1942 byl odsouzen k trestu smrti. Rozsudek byl vykonán 6. dubna 1943.

Brigádní generál Jiří Jaroš zemřel jako hrdina, neprozradil ani jediného ze svých spolupracovníků a do konce věřil ve šťastnou budoucnost svého národa. Pro něj jako velitele znamenala neohroženost a čest víc než vlastní život. Těsně před popravou napsal na rozloučenou své rodině: „Jsou horší věci než smrt, které mohou člověka potkat.“Pamětní deska z jeho rodného domu, kterou vytvořil akademický sochař Jiří Marek, se nachází v depozitáři muzea ve Velkém Meziříčí.


Zdroj:
Osobnosti Velkomeziříčska : Jitka Rousová, VGS (2. dubna 2003)
Díky:
Jana Popelková
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Osobnost Veľkého Meziříčí

(Marián Morávek, 19. 2. 2010 21:47)

Zdravím občanov Veľkého Meziříči,neviete kto to bol brigádní generál Jiří Jaroš?Vo vašom veľkom meste sa nenájde miesto pre pamätník osobnosti tejto významnej osoby,ktorá si zaslúži úcty?Budem vďačný za každú informáciu,ktorá sa dá získať priamo v meste Velké Meziříci najradšej z Vašej radnice.S úctou Marián Morávek

Re: Osobnost Veľkého Meziříčí

(Ing. Jaroslav Molák, 3. 9. 2011 21:18)

Pán Morávek,na Velkomezíříčsku prakticky 20 roků po válce panoval tvrdý komunistický režim, dnes pamětníci vymřeli a není nikdo, kdo by chtěl vyzdvihnout jeho osobnost.
Já sám znám jeho morální vlastnosti z vyprávnění mého otce, který se s ním jako člen Obrany národa měl možnost stýkat.
Čest jeho památce.

Re: Osobnost Veľkého Meziříčí

(František Vopička, 20. 3. 2017 13:08)

Po gen. Jarošovi je pojmenována jedna ulice ve Vel. Meziříčí.

Re: Osobnost Veľkého Meziříčí

(František Vopička, 20. 3. 2017 13:12)

Po gen. Jarošovi je pojmenována jedna ulice ve Vel. Meziříčí.

gen Jaroš

(phalaska@tycoelectronics.com, 22. 2. 2010 15:33)

Pokud se chcete něco bližšího o gen. Jarošovi dozvědět, můžu Vám poskytnout informace o běn