Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odhalení pamětní desky pplk. Josefu Černému v Mořkově

12. 5. 2010

Odhalení pamětní desky pplk. Josefu Černému v Mořkově


  ObrazekV Mořkově okr. Nový Jičín odhalili v pátek 7. května 2010, u příležitosti 65. výročí osvobození vesnice Rudou armádou  pamětní desku, věnovanou rodákovi obce, pplk. Josefu Černému. Pamětní desku na místní škole odhalili z iniciativy starostky  Ivany Váňové, místostarosty Petra Jorpalidise, členů obecního zastupitelstva a rodáka z obce Bc. Stanislava Pítra, předsedy ZO ČSBS Kladno. Slavnostní akt se v Mořkově odehrál za přítomnosti spolubojovníka a přítele pplk. Josefa Černého, brigádního generála Mikuláše Končického, příbuzných J. Černého,  pedagogického sboru a žáků základní školy,  občanů i členů Československé obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu.
  Jak ve svém úvodním projevu zdůraznila paní starostka Váňová, pamětní deska bude tohoto významného rodáka, ojedinělého člověka a hrdinu připomínat občanům Mořkova i návštěvníkům, dnešním i budoucím generacím. Generál Končický ve svém projevu zavzpomínal na svého přítele a spolubojovníka i na válečné události v letech 1939-1945. Zdůraznil, že jsme byli okupováni, ale bránili jsme se proti fašistické přesile. Končický poukázal i na mnohé tragické stránky našeho boje s Němci po boku Rudé armády, například na nelidské zavraždění raněných sovětských i našich vojáků v nemocnici Charkově, který se Němcům podařilo dočasně znovu dobýt.Vybojování svobody, demokracie a života v míru nás stálo mnoho utrpění, strádaní a obětí, na které nesmíme zapomenout, ale stále si je musíme připomínat. Obětí jsme byli my a ne druhá strana, jak se to dnes často překrucuje. I proto  musíme být i dnes bdělí. Svou svobodu jsme si po boku Spojenců vybojovali v krvavých bojích a musíme být připraveni ji bránit a chránit ji i v budoucnosti v zájmu našich příštích generací.
 Pplk. Josef Černý se narodil 13. září 1916 v obci Mořkov. V roce 1939 odešel přes Polsko , kde se setkal s dalšími vlastenci, bojovat proti fašistickým okupantům. Později se stal příslušníkem Prvního Československého armádního sboru v SSSR, pod vedením Ludvíka Svobody. Černý se obzvlášť vyznamenal v bojích u Sokolova v březnu 1943. Když se na něj řítil tank, zlikvidoval ho protitankovým granátem, pak se ukryl za jedním stavením a hodil protitankový granát přímo dovnitř německého obrněného vozidla. Zneškodnil tak dvacet nepřátelských vojáků najednou.
 S. Pítr ve svém projevu připomněl setkání s generálem Končickým při oslavách 65. výročí Karpatsko-dukelské operace v říjnu 2009, kdy spolu mluvili o pplk. Černém a shodli se na tom, že by bylo dobré ukradenou  bronzovou desku nahradit deskou novou. V návaznosti na slova generále Končického připomněl i varovná slova prezidenta Edvarda Beneše z prosince 1945: „Přijde brzy chvíle, kdy  tito viníci se budou  před sebou samými a před světem očišťovat  z toho, co v těchto letech napáchali. A budou tomu  sami věřit až tyto nové lži budou přednášet. Říkal jsem vám při jiných příležitostech, že máte všecko zaznamenat a povědět to, co jste zažili ve svých vězeních a koncentračních táborech. Ne snad jen proto, abyste nám všem řekli o svém trápení, ale proto, abyste se znovu mohli bránit, až oni začnou s touto  svou „očisťovací“ kampaní. Že začnou, o tom buďte přesvědčeni. A konečně přijdou opět, aby od očišťování přešli k útoku. Bude to nová reakce, která opět spojí útok na pokrok sociální s útokem na naši svobodu národní i lidsko.“ Je důležité vážit si a s vděčností si připomínat památku každého bojovníka,který položil svůj život za naši svobodu a život v míru a demokracii.
 Černý se v bojích proti nacistům mnohokrát hrdinsky vyznamenal, byl nositelem čtrnácti vyznamenání československých, sovětských (kromě jiných též Řádu Velké vlastenecké války) i polských a zmiňuje se o něm ve svých pamětech i armádní generál Ludvík Svoboda. Přitom podle generále Končického byl Černý velmi skromný a nikdy o svých hrdinských činech ani vyznamenáních nemluvil. Černý zahynul při tragické nehodě v roce 1970.
 Slavnost v Mořkově velmi vhodně doplnili žáci základní školy kulturním pořadem, děti ve valašských krojích i čestná stráž v dobových uniformách.
 Pamětní deska je umístěna na budově základní školy, kterou pplk Černý navštěvoval v letech 1923-1931 a  zhotovila ji firma pana  Petra Janka.
- - - - - - - - - - - -
Text: Ferdinand Vrábel, Jednota ČSOL Český Brod a Spolek pro vpm, o.s., fotografie Stanislav Pítr, předseda ZO ČSBS Kladno

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář