Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dětský branný den v Českém Brodě 2014

14. 9. 2014

Dětský branný den v Českém Brodě

p1020674.jpgTuto akci každoročně pořádá občanské sdružení Českobroďák ve spolupráci s mnoha dalšími organizacemi a spolky. Bez Českobroďáků by však dětský den dozajista nebyl. Podobně jako na předchozí ročníky, dostali jsme možnost účastnit se i letos s vlastním stánkem.

Naše stanoviště letos doznalo jisté nemalé změny. Na rozdíl od předchozích let, kdy jsme měli expozici rozdělenou na dvě části, jme letos měli části tři. První je stánek s prezentací historie legionářů v Českém Brodě, Československé obce legionářské a vojenských pietních míst Českého Brodě, druhou částí byla polní kuchyňka PK 12 v chodu a výstavka z historie proviantní služby našich vojáků a třetí část tvoří házeliště ručních granátů. Dalším doplňkem byl nový plakát v druhé části mapující nasazení našich vojáků v zahraničních operacích od roku 1990 do současnosti. A to v kontextu kde všude naši vojáci slouží či sloužili, ale také kolik jich v operacích zahynulo.

p1020681.jpgPrvní část byla v režii Marka a Martina. Pochopitelně byla zaměřena především na připomenutí si zahájení Velké války a to se vztahem k Českému Brodu. Samozřejmě úměrně věku dětí. Potěšitelné je, že povědomí lidí o brodských památkách roste. Plakát s mapou nasazení našich vojáků v zahraničí byl pro mnohé velkým překvapením. Většina lidí zná notoricky známé operace na Balkáně či Afghánistánu, ovšem například o misích pozorovatelů OSN v Africe nevěděl snad nikdo.

p1020702.jpgDruhá část, kterou úžasným způsobem nachystal a vedl Honzin se týkala historie stravování vojáků od dob císaře pána po současnost. A vše pochopitelně s fyzickou ukázkou, umocněnou polní kuchyňkou v provozu.Takže si děti mohli projít leccos, termosem počínaje a porovnáním našich a zahraničních „kádéček“.

Třetí, pro nás již klasické stanoviště, házeliště granátů vedl Olda s Vladimírem J.. A opět se ukázalo, že trefit delaborovaným granátem F1 třikrát pneumatiku není až tak snadné.

p1020687.jpgNelze pochopitelně zapomenout na Ondru a Vladimíra Š, kteří působili v odvodní komisi. Oba mají na svědomí dalších pár set potencionálních rekrutů. Pochopitelně ve spolupráci s celou komisí, kterou už tvořili Českobroďáci.

A ve středu všeho řídila pohyb dětí po všech třech částech našich stanovišť Marta. Zcela bravurně rozdělovala děti na právě volná místa, čímž to u nás velmi pěkně odsejpalo. A jelikož jsem si na chvíli zkusil ji zastoupit, mohu s klidem říct, že tohle kočírovat celých 6 hodin je opravdu úctyhodný výkon.

p1020686.jpgCelý den jsme ukončili malou schůzí a plánováním dalšího ročníku. Jak již bylo řečeno, poučení předchozími ročníky, letos jsme na to šli trochu jinak. Svoje také jistě sehrála změna umístění stánku. Byly jsme na „hlavní“ cestě u pomníčku TGM, čehož dohromady prostě nešlo nevyužít. Navíc rozdělení na tři samostatné podčásti se ukázalo jako ideální i do budoucna. Umožňuje odbavit poměrně velké množství dětí, které přicházejí v nepředvídatelných vlnách, jednou jedno, jindy třeba deset a tímto způsobem jsme dosáhli nezadrhování a nevytváření velkých front. Přeci jen, děti si to mají hlavně užít.

Z nových věcí se moc neosvědčila varianta, že by si děti přímo na stánku vymalovaly legionářskou omalovánku,  i přes jednoduchost kresby to chvíli trvá, takže se z omalovánky nakonec stal „jen“ další z dárků. Plakát zahraničních operací byl přijat velmi dobře a jistě poslouží i ujasnění si některých faktů ze zeměpisu. Nerad to říkám, celou expozici máme nadstavenou pro všechny věkové skupiny, ale já jsem v sedmé třídě dokázal rozlišovat mezi Evropou a Afrikou. To školství je dneska asi jiné.

A Honzinova expozice si zaslouží samostatný odstavec. Honzin v nejlepší kondici nachystal jak panel s fotografiemi a vzorky, tak provozoval PK-12 a další ukázky. Prostě paráda. A jelikož podobné věci už mnoho mladých nemá šanci znát ani z vojny, mnohdy se na poslech výkladu přidali i rodiče.

Počasí bylo celkem dobré, neobjevil se žádný zádrhel, takže bezmála 300 dětí si to jistě užilo. Pochopitelně že Českobroďáci nachystala další hromadu podobných stanovišť a dalších ukázek jak od PČR, MP či vězeňské stráže. Aby to nevypadlo, že jsme tam byli jen my, naopak, park byl plný přínosných informací a zábavy.

Další ročním máme za sebou, skoro je načase začít plánovat co nachystat na další. Teda když nás pozvou znovu.

 Zapsal Martin

 

Náhledy fotografií ze složky Dětský branný den v Českém Brodě 2014

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář