Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příběh kornetu 31. australského praporu ve Fromelles

17. 2. 2010
Příběh kornetu 31. australského praporu ve FromellesObrazekPoslední večerka na konci závěrečného ceremoniálu každého pohřebního dne na hřbitově CWGC Pheasant Wood ve Fromelles se troubí na kornet 31. australského praporu, který  v bitvě u Fromelles 19.–20.7.1916 bojoval.

Jeho příběh je takřka neuvěřitelný. Kornet byl dán na prodej loni na australské Ebay, kde ho objevil pan Peter Nelson, jehož dědeček byl voják 31. australského praporu a bitvu u Fromelles přežil. Pan Nelson se minulá léta zabýval zkoumáním historie 31. australského praporu a všiml si, že na kornetu je jasně vyražené jméno 31. austr. praporu a také jméno dárce kornetu, krmiče dobytka z Queenslandu, pana Cottona. Pan Nelson neváhal, kornet zakoupil  a kontaktoval australskou armádu a její oddíl Federation Guard, který se měl zúčastnit prvoválečných pohřbů ve Fromelles v únoru 2010.
Slovo dalo slovo, a via via se kornet dostal do rukou hráči na dechové nástroje ve Federal Guard, hudebníku Jeffrey Pooleovi.

Mluvila jsem s ním, obdivujíc jak jeho 96 let starý kornet, tak jeho hru na něj, a on mi vysvětlil, jak nejdříve zjišťoval, zda je kornet skutečně původní: kontaktoval firmu, která ho kdysi v Londýně vyrobila, a ta zkoumáním vyraženého čísla na kornetu potvrdila, že byl vyroben r. 1914 a skutečně putoval k 31. australskému praporu a jeho hudebníkům.
Dál hudebník Poole zjistil, že kornet s 31. austr. praporem dorazil do Fromelles 14.7.1916.
Všichni hudebníci praporu byli v nešťastné bitvě u Fromelles nasazeni jako nosiči raněných a do jednoho té noci padli nebo byli raněni. Kornet byl s nimi v bitvě a po válce putoval zpět do Austrálie, kde na dlouhá léta zmizel někde na půdě…

Hudebník Poole zapůjčený válečný  kornet musel trpělivě opravit,  protoze byl děravý, pokroucený, písty nefungovaly a vnitřek byl zanesený  neřádem. Byla to nekonečná práce, ale výsledek stojí za to!
Kornet 31. austr. praporu  z  r. 1914 má nádherný měkký zvuk. A mně šel mráz po zádech,  když jsem slyšela tu neuvěřitelně tklivou melodii Poslední večerky nad vojenským hřbitovem Pheasant Wood -  poslední pozdrav padlým vojákům, hraný na kornetu, který byl s nimi v zákopech v bitvě u Fromelles r. 1916.

Text a fotografie: Milena Kolarik

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář