Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karel Drštička

17. 11. 2009
Karel Drštička


Hájenka hajného Karla Drštičky se nacházela v obci Čermákovice, kde žil se svojí rodinou. Rešice, kde se narodil Adolf Opálka, byla sousední obec, obě rodiny se dobře znaly a  měly stejně staré syny Adolfa Opálku a Karla Drštičku.
Hajný Karel Drštička pomáhal  v době okupace  partyzánům v ukrývání před gestapem v okolních lesích, které jako hajný dobře znal. V  době atentátu na Heidricha se k němu přihlásil i  Adolf Opálka a  hajný Drštička mu pomáhal přechodně s jeho úkrytem.
Po atentátu na Reinharda  Heidricha hledalo gestapo všechny, kdo napomáhali partyzánům zúčastěných na atentátu na Heidricha a i ostatním partyzánům,  kteří byli zapojeni do boje proti okupantům. Vydali se tedy i pro hajného Drštičku.
 V časných ranních hodinách přijelo gestapo s úkolem zatknout hajného Drštičku, který v té době spal v podkroví domku, stojícího  na konci Čermákovic.  Hajnému se podařilo utéct přes střechu, zahradu a pole do lesa, přebrodil se přes řeku a schoval se za velké mlýnské kolo čermákovického mlýna v lese. Takto ho gestapo se svými  psi nenašlo.  Hajný Drštička poté místa úkrytu v lesích střídal a dále pomáhal těm, kteří se v lese ukrývali před gestapem. Avšak došlo ke zradě, kdy jeden z partyzánů řekl hajnému Drštičkovi, že se s ním potřebuje setkat jeden partyzán. Setkání bylo smluveno  v určitou dobu na polní cestě. Z domělého partyzána se však vyklubalo gestapo a hajný Drštička byl zatčen a uvězněn  ve sklepním vězení do Kounicových kolejí v Brně-Žabovřeskách, kde byl podroben výslechům, přikován za ruku a odsouzen k popravě, ke které mělo  dojít ve Znojmě. Těsně před plánovanou popravou došlo k osvobození Československa a tímto byl záměr nacistů zmařen.
 

autor: Dana Zálešáková

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář